LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Netcie zakwalifikowała się do programu "Laboratoria Przyszłości", który jest skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. 

Otrzymaliśmy wsparcie w wysokości 30.000 zł.

Zakupione wyposażenie w ramach Programu Laboratoria Przyszłości:

 • Pracownia Druku 3D SkriLab
 • Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1
 • Mikroport Saramonic Blink 500 B1
 • BeCreo - zestaw z mikrokontrolerem
 • Aparat Canon IXUS  180
 • Zestaw oświetleniowy: lampa, statyw, żarówka
 • Robot Photon EDU
 • Długopisy Banach 3D
 • Laptop DELL Vostro 
 • Zestaw filamentów PLA Banach 3D do długopisów
 • Mikrofon z funkcją nagrywania
 • Zestaw filamentów do drukarki 3D 

Więcej informacji na temat programu w linku.

WYKORZYSTANIE SPRZĘTU Z LABORATORIÓW PRZYSZŁOŚCI

Wrzesień 2022r.

Z okazji Światowego Dnia Serca uczniowie klasy V z pomocą długopisów 3D przygotowali kolorowe serduszka. Posłużyły one jako dekoracja podczas akcji „Czytamy z sercem”.

Główny cel zajęć rewalidacyjnych stanowi wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia. Dlatego podczas zajęć rewalidacyjnych wykorzystywane są różnorodne aktywności. Ciekawym pomysłem na zajęcia okazało się wykorzystanie  długopisów 3D. Ten angażujący gadżet sprawił wiele radości naszym uczniom, a także pomógł w ćwiczeniu motoryki małej, percepcji wzrokowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz koncentracji. 

 #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

 

Październik 2022r.

Podczas lekcji geografii uczniowie klasy V tworzyli projekty 3D.  Najpierw samodzielnie przygotowywali własne koncepcje. Zajęcia zakończyły się obserwacją wydruku projektu przedstawiającego jedno z ukształtowań terenu. Dzieci z zaciekawieniem oglądały cały proces tworzenia modelu- od przygotowań projektu po zakończenie wydruku.

Pod koniec pażdziernika ogłoszono konkurs na najciekawszą dynię Hallowenową. Uczniowie wykorzystali aparat zakupiony w ramach programu, aby uwiecznić je na fotografiach.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

 

Listopad 2022r.

Na lekcji biologii klasa V utrwalała wiadomości z budowy komórek: zwierzęcej i roślinnej. Uczniowie samodzielnie tworzyli modele komórek, wykorzystując do tego długopisy 3D.
Podczas zajęć dodatkowych dzieci z kl. III ćwiczyły motorykę małą, koncentrację, uwagę oraz spostrzeganie przestrzenne. W ramach zajęć wykorzystano długopisy 3D. Najpierw dzieci odwzorowywały konkretne rysunki, a następnie miały okazję wykorzystać własną wyobraźnię, tworząc wymyślone przez siebie modele. 
Uczniowie kl. I i II, którzy uczestniczą w zajęciach rewalidacyjnych rozpoczęli przygodę z długopisem 3D. Dzieci wykonywały proste ćwiczenia z wykorzystaniem gotowych szablonów.
Podczas zajęć z rękodzieła dzieci miały okazję wcielić się w rolę fotografów. Z pomocą aparatu i zestawu oświetleniowego utrwalały swoje dzieła na fotografiach. 
W trakcie zabawy andrzejkowej uczniwoie zamienili się w fotoreporterów. Z pomocą aparatu cyfrowego stworzyli reportaż zdjęciowy z dyskoteki szkolnej. 
 
 #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Grudzień 2022r.
 
Z okazji Mikołajek klasy IV-VIII wybrały się na wycieczkę do Parku Trampolin "HOP EŁK" w Ełku. Dzieci świetnie się bawiły i uwieczniły ten wyjazd na zdjęciach oraz filmach. Wykorzystały do tego aparat cyfrowy zakupiony w ramach programu.
 #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią przygotowywali świąteczne ozdoby do swojej sali. Dzieci miały okazję zobaczyć, w jaki sposób pracuje drukarka 3D, a także samodzielnie tworzyć ozdoby za pomocą długopisów. Zajęcia sprawiły im dużo radości!
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Na lekcji geografii uczniowie klasy VI poznali budowę układu wydalniczego. Do utrwalenia omawianego materiału posłużyły długopisy 3D, dzięki którym uczniowie samodzielnie wykonywali modele tych układów.
 
 
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Uczniowie klas: I, II, IV i V podczas lekcji informatyki uczyli się tworzyć własne projekty 3D. W trakcie zajęć poznali proces tworzenia własnego projektu, zapisywania go na nośniku, a następnie wydruku na drukarce 3D.  Uczniowie z zaangażowaniem i zaciekawieniem brali udział w zajęciach.
 
 
 #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Podczas szkolnych jasełek uczniowie wykonywali zdjęcia oraz filmy z wykorzystaniem aparatu cyfrowego. 
 
 #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Styczeń 2023r.
 
Uczniowie klasy VIII podczas godziny wychowawczej wykonywali kanapki. Wspólne przygotowania uwiecznili na pamiątkowych zdjęciach.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
W ramach zajęć z rękodzieła uczniowie tworzyli na szydełku ozdoby choinkowe. Efekty swojej pracy utrwalili za pomocą aparatu i lampy. 
 
 
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Podczas zajęć komputerowych i lekcji informatyki uczniowie kl. I-II oraz IV-V tworzyli własne projekty do wydruku 3D. Spośród wszystkich prac komisja złożona z przedstawicieli Rady Pedagogicznej wyłoniła najciekawsze z nich. 
Wyniki w kategorii klas I-II przedstawiają się następująco:
I miejsce - Radosław Malinowski (,,Koparka")
II miejsce - Dominik Cudnowski (,,Domek")
III miejsce - Oliwia Zalewska (,,Łapka")
Wyniki w kategorii klas IV-V:
I miejsce - Emil Milanowski ("Bałwanek")
II miejsce - Adam Mitros ("Dinozaur")
III miejsce - Izabela Sierzputowska (,,Drzewo")
Wybrane prace zostały wydrukowane i przekazane ich projektantom :) 
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
21 stycznia odbyła się choinka szkolna, podczas której na uczniów czekało mnóstwo atrakcji. Dzieci brały udział w licznych zabawach i tańcach. Niektórzy uczniowie przebrali się w ciekawe stroje.  Jednak największą niespodziankę sprawił Mikołaj, który przybył wraz z pomocnikami i wręczył prezenty wszystkim dzieciom. Było to ważne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej, dlatego uczniowie, korzystając z zakupionego w ramach projektu aparatu - utrwalili je na zdjęciach.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Luty 2023r.
 
Uczniowie klasy piątej podczas lekcji biologii utrwalali wiadomości na temat budowy grzyba, eugleny i pantofelka, tworząc ich modele 3D. Na podsumowanie zajęć wydrukowano model grzyba.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
22 lutego 2023 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcji„żywej historii”. W trakcie jej trwania przenieśliśmy się w czasy epoki średniowiecza, poznając dawne obyczaje, bronie oraz uzbrojenie ochronne. Uczniowie utrwalili to spotkanie na zdjęciach.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Marzec 2023r.
 
15 marca 2023 roku gościliśmy w szkole Biskupa Diecezji Ełckiej - Jerzego Mazura. Z tej okazji uczniowie klas IV – VIII przygotowali bardzo piękny program artystyczny, który został utrwalony na zdjęciach zakupionych w ramach projektu.