Lekcja języka rosyjskiego

Dnia 13.02.2018r. studentki Uniwersytetu Gdańskiego Monika Lenkowska i Dominika Sławińska przeprowadziły w klasach II-III lekcję języka rosyjskiego. Celem lekcji było zaznajomienie dzieci z kulturą i językiem rosyjskim oraz zmotywowanie do nauki tego języka. Poprzez zabawę dzieci nauczyły się nowych słów związanych ze zwierzętami, przedmiotami codziennego użytku oraz liczb. Po części teoretycznej dzieci uczestniczyły w przygotowanych zabawach. Zajęcia zakończyły się wręczeniem upominków najlepszym zawodnikom oraz wspólnym obejrzeniem popularnej bajki „Masza i niedźwiedź”.

Krótka fotorelacja z wydarzenia.

Gratulujemy Magdzie

8 lutego 2018 roku odbyło się w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku uroczyste podsumowanie konkursu pt. „Historia jednej fotografii”. Cieszymy się niezmiernie z sukcesu Magdy Bieniewskiej, której komisja konkursowa przyznała wyróżnienie II stopnia. Znalazła się ona w gronie nagrodzonych osób nie tylko z Polski, a także z Litwy i Białorusi. Magda stworzyła pracę, pt. „Trudne wspomnienia”, w której opisała niezwykle zawiłe losy swojego dziadka – Sybiraka.

Gratulujemy!

View the embedded image gallery online at:

Święto Szkoły

W ramach obchodów Święta Szkoły, w piątek, 9 lutego 2018 roku uczniowie klas I – VII wraz z nauczycielami uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku.  Społeczność naszej szkoły kultywuje pamięć o Sybirakach, którzy są częścią naszej małej Ojczyzny i czci miejsca pamięci poświęcone zesłańcom. W tym dniu odmówiliśmy modlitwę, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przy obelisku przed szkołą i przy Pomniku Pamięci Mieszkańców Netty wywiezionych na Sybir w Netcie Folwark. Pani Dyrektor przypomniała uczniom najważniejsze fakty z tamtego tragicznego okresu. Otóż 78 lat temu, 10 lutego w mroźną noc, władze Związku Radzieckiego dokonały pierwszej masowej wywózki Polaków na Syberię.  W czasie transportu bydlęcymi wagonami deportowani umierali z zimna, głodu i wyczerpania. Po dotarciu na miejsce czekała na nich ciężka, niewolnicza praca, głód, nędza i choroby. Taki los spotkał między innymi mieszkańców Netty Folwark, Netty Pierwszej i Netty Drugiej. Jednak nie wszystkim udało się powrócić do ukochanej Ojczyzny.

Po przyjeździe do Białegostoku, pierwszym punktem programu był pobyt w Centrum Edukacyjno – Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Uczniowie z zainteresowaniem, a jednocześnie ze wzruszeniem obejrzeli ekspozycję i poszerzyli swoją wiedzę na temat losów i przeżyć zesłańców na nieludzkiej ziemi.

W Muzeum Wojska uczniowie zetknęli się z żywą historią. Poznali między innymi umundurowanie i wyposażenie żołnierzy na przestrzeni lat. Mieli także możliwość trzymać w rękach broń.

Wiele pozytywnych emocji wzbudziło zwiedzanie Pałacu Branickich. Zachwycali się pięknem i estetyką sal.  Uczniowie odkryli też tajniki medycyny podczas zwiedzania Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Poznały przyrządy i urządzenia medyczne z dawnych lat oraz odwiedziły dawną aptekę. Miłą niespodzianką było wykonanie figurki Pałacu Branickich z gipsu, którą dzieci zabrały do domu w pamiątkowych torebkach.

Ostatnim punktem programu był McDonald’s. Wróciliśmy szczęśliwi do domów i bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.