MY, ZAWSZE PAMIĘTAMY

Dzień 10 lutego to jeden z najważniejszych dni w kalendarium społeczności Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Netcie. To dzień upamiętniający smutne wydarzenie związane z patronem naszej szkoły - wywózką mieszkańców Netty na Syberię. W tym roku to szczególna rocznica, bowiem mija 80 lat, dlatego przygotowywaliśmy się do niego poprzez projekt edukacyjny, który obejmował liczne działania. Między innymi odbył się konkurs plastyczny zatytułowany „Wywózka na Syberię”. Piękną lekcję historii związanej z przeżyciami Polaków na nieludzkiej ziemi przeprowadziła naszym uczniom Pani Henryka Bogusławska. W nowo powstałej izbie pamięci uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w lekcjach o tematyce sybirackiej. W tejże izbie, obok wielu cennych pamiątek związanych z pobytem Polaków na zesłaniu, szczególne miejsce poświęcono zmarłym Sybirakom, w tym Panu Eugeniuszowi Simsonowi, który był wyjątkowo mocno związany z naszą szkołą.

W tym roku postanowiliśmy też udać się do miejsc związanych z Sybirakami, aby tam pomodlić się i zapalić symboliczny znicz. Wcześniej chętni uczniowie klas starszych przygotowali i zaprezentowali młodszym kolegom informacje dotyczące tych miejsc. To doskonała lekcja, która pokazuje, że dopóki żyje pamięć w ludziach, a do tego w młodych sercach, dopóty cierpienie tamtych ludzi nie pójdzie w zapomnienie, a czas nie przyćmi historii przodków. Co jest głównym celem naszej pracy. Nasz wyjazd miał charakter edukacyjny i rozpoczął się od miejsc nam najbliższych, czyli przy Obelisku poświęconym Mieszkańcom Ziemi Augustowskiej Wywiezionym na Sybir i Pomniku Mieszkańców Netty zesłanych na Sybir w Netcie Folwark 10 lutego 1940 roku. Następnie udaliśmy się do Białegostoku do kościoła Świętego Ducha i pod Pomnik Sybiraków, gdzie również była modlitwa i zapalono znicze.

Żyjemy w czasach, kiedy patriotyzm przybrał całkiem inne oblicze, aniżeli miał w czasach, gdy wydarzyła się tragedia Sybiru. Trudno jest wyobrazić naszym uczniom to, co przeżywali ich Dziadkowie. Dlatego chcemy nauczyć ich, że patriotyzm to pamięć o przeszłości pozbawiona wrogości, ale też obowiązek dbania o Ojczyznę tu i teraz. Taki patriotyzm dnia codziennego, który nie jest prosty, gdyż często wymaga rezygnacji z własnej wygody.

Mamy nadzieję, że nasza młodzież szkolna tak bardzo zaangażowana w losy swoich przodków, będzie w pełni świadoma, że Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości (kard. Stefan Wyszyński).

A.Wąsewicz

Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Netcie

Choinka szkolna

to impreza  bardzo wyczekiwana przynajmniej przez znaczną część społeczności szkolnej. Odbyła się w naszej szkole 18.01.2020 roku, ale przygotowania do niej rozpoczęły się już kilka dni wcześniej. Kreacje, poczęstunek, muzyka, wystrój sal i korytarza szkolnego, który jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zamienił się na kilka godzin w salę balową. Wreszcie przyszedł  dzień, kiedy przybyły do szkoły odświętnie ubrane  starsze, młodsze, jak też i całkiem małe dzieci. W blasku migających świateł, wśród pojawiającej się ,,dyskotekowej mgle," każdy mógł bawić się aż do utraty sił. O to, by jednak siły powróciły, dbali nasi kochani rodzice, którzy przygotowali poczęstunek: kanapki, owoce, słodycze. Tak ,,zregenerowani" uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w loterii fantowej przygotowanej przez Samorząd Szkolny. Jednak corocznie kulminacyjnym punktem uroczystości, jest wizyta  Mikołaja, który jak się wydaje z roku na rok przynosi coraz więcej prezentów. Choinka szkolna to wspaniała okazja do zintegrowania uczniów, rodziców i nauczycieli. Ważne jest tylko, aby  dopisywały dobre humory. Wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu imprezy choinkowej: rodzicom, Samorządowi Szkolnemu, muzykom, pani Dyrektor Henryce Mołodziejko, a przede wszystkim Mikołajowi i jego pomocnikom serdecznie dziękujemy.

,,Taką bajkę opowiadała mi Babcia."

Pod takim hasłem 17stycznia 2020 roku odbyła się najmilsza uroczystość szkolna - obchody Dnia Babci i Dziadka. Tego dnia  przybyli do naszej szkoły najwspanialsi goście, czyli nasze kochane  Babcie i  równie kochani Dziadkowie. Z łezką w oku  przyglądali się występom swoich wnucząt. W bajkowej scenerii na tle zamku wykonanego przez dzieci z Oddziału Przedszkolnego, jako pierwsze wystąpiły ,,maluszki " z Zespołu Wychowania Przedszkolnego. Przebrane za krasnoludki śpiewały i tańczyły, jednocześnie pilnie wypatrując swoich babć i dziadków. Po nich, już z większym spokojem, ale też zerkając na  babcie i dziadków, swoje utwory wykonały dzieci z Oddziału Przedszkolnego. Klasa trzecia z pełnym rozmachem  i w pięknych przebraniach ( bardzo dziękujemy za nie rodzicom) przedstawiła bajkę o uprzejmym rycerzu, który potrafił przepędzić złego i okrutnego smoka używając...miłych i uprzejmych słów. Kolejnym punktem programu były życzenia  babciom i dziadkom składane przez uczniów klasy  drugiej i pierwszej w formie krótkich wierszy i ,,mini koncert" przebojów o babci i dziadku w rytmie znanych piosenek disco. Spotkanie było też dobrą okazją do wręczenia przez p. Dyrektor Henrykę Mołodziejko nagród uczniom naszej szkoły, którzy brali udział w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w GOK Żarnowo oraz Wojewódzkim Konkursie Literackim w Białymstoku. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia dostojni goście zostali zaproszeni na herbatkę i ciasteczka. Wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu święta oraz tym, którzy zechcieli na nie przybyć serdecznie dziękujemy.